پاتوق شیمیستهای سراسر کشور

 
آزمایش های ساده و جالب شیمی !؟
آزمایش اول
خب  با یک ازمایش قدیمی شروع میکنیم !!  ;D

شما می‌خواهید دوستانتان را به یک سری آزمایشهای جادویی از شیمی سرگرم سازید. بهتر است این کار را با یک سلام آتشین شروع کنید:
روی میز یک صفحه کاغذ قرار دارد. شما آن را به دست گرفته در حالیکه فندکی در دست دارید، به تماشاچیان تعظیم کرده و در ضمن ، فندک روشن را به کنار کاغذ می‌زنید. یک مرتبه کلمه سلام به خط درشت روی کاغذ ظاهر می‌گردد در حالیکه این نوشته شعله می‌کشد و تماشاچیان را غرق در شگفتی می‌سازد.

اجرای این آزمایش بسیار ساده است، اما شما ابتدا به وسایل زیر نیازمندید:


10 گرم نیترات پتاسیم که در 25 سانتی متر مکعب آب حل کرده اید.
یک قلم نقاشی کوچک
یک صفحه تقریبا بزرگ کاغذ ضخیم که در ضمن کمی قابل نفوذ باشد.

بعد از تهیه این وسایل ، ساعتها قبل از اجرای نمایش و دور از چشم تماشاچیان کلمه سلام را با محلول غلیظ نیترات به وسیله قلم نقاشی روی کاغذ مزبور بنویسید. پس از خشک شدن آن دوباره همین کلمه را روی آن مجددا بنویسید و این کار را چند بار تکرار کنید تا ضخامت این نوشته به حد کافی باشد. ضمنا باید تمام حروف این کلمه را به هم متصل کنید. به محض تماس فندک با یک نقطه از نوشته، قسمت‌هایی از کاغذ که به وسیله نیترات پتاسیم اکسید شده است می‌سوزد و ایجاد روشنایی می‌کند. به جای کلمه سلام می‌توانید کلمات مناسب دیگری به همین شیوه روی کاغذ بنویسید و آتش بزنید
 
آزمایش دوم
 
فرض كنيد شما به يك جلسه‌ي مهم دعوت شده‌ايد، به محض ورود با صدايي عجيب در جا ميخكوب مي‌شويد :? هر قدمي كه برمي‌داريد صداي مهيبي به گوش مي‌رسد و پس از چند حركت متوجه مي‌شويد كه خودتان منبع صداها هستيد!

با اين مقدمه قصد دارم ماده‌اي جالب و نسبتا كم خطر را به شما معرفي كنم « تري يديد نيتروژن» ، ابتدا مواد لازم:

:idea: يد : 5 گرم
:idea: پتاسيم يديد : 3 گرم
:idea: محلول آمونياك : 20 ميلي‌ليتر

ابتدا يد و پتاسيم يدي را با هم مخلوط كرده و با هاون كمي مي‌كوبيد تا حسابي در هم نفوذ كنند. اگر تا به حال درب ظرف آمونياك را باز نكرده‌ايد به شما هشدار مي‌دهم كه در آخر اين كار را انجام دهيد. با يك بار اشتباه مجاني ممكن است چند ساعت سوزش گلو و آب‌ريزش چشم داشته باشيد :cry: بهتر است زير هود يا هواكش از آمونياك استفاده كنيد.
در اين مرحله آمونياك را خيلي آهسته به مخلوط اضافه كرده و مخلوط را با يك قاشق چوبي يا پلاستيكي (با ملايمت خيلي زياد) به هم مي‌زنيد.
پس از خشك شدن، پودر بمبي آماده است. اين پودر با ضربه يا فشار منفجر شده و صدايي شبيه ترقه ايجاد مي‌كند :o
شما مي‌توانيد مقدار خيلي كمي از آن را روي زمين ورودي يك سالن جشن بريزد تا همگي در هنگام ورود هيجان زده شوند. :P

توجه:
بعضي آدمها ممكن است جنبه‌ي شوخي بالايي داشته باشند، اما بر اثر يك صداي نا به جا سكته كنند :x بهتر است شما جنبه‌ي شوخي كردن خودتان را حفظ كنيد و فقط در جاهاي لازم و خنده‌دار (البته منظورم وقتي است كه همه بخندند) از اين ماده استفاده نماييد.
 
یخ سوزان
 
آزمایش سوم
 
سوختن یخ:

آیا امکان دارد یخ بسوزد. آزمایش می کنیم ببینیم می شود یا نه عجله نکنید.

مواد مورد نیاز:

300 سی سی الکل اتیلیک
12 گرم استات کلسیم که باید در 40 سی سی آب حل شود.
صفحه نسوز
دو تا بشر به حجم 40 سی سی
یک عدد کارد

یک بشر را برداشته و در آن استات کلسیم می ریزید و در بشر دیگر الکل اتیلیک را ریخته. حالا این دو ماده را با همدیگر ترکیب کرده و یک ماده جدید حاصل می شود که حالت کلوییدی دارد و این همان الکل جامد می باشد. و حالا می دانیم که الکل قابل احتراق می باشد. پس آتش بزنیدش.
 
 


:: موضوعات مرتبط: مطالب تخصصی شیمی
نويسنده : کیمیا